TROJANS, KNIGHTS, TIGERS ALL DRAW SECTIONAL OPENERS

Body

INDIANAPOLIS - East Central, Lawrenceburg and South Dearborn all drew opening game assignments - the latter two against each other - in Sunday night's IHSAA Boys Basketball state tournament draw.

East Central's Trojans, currently 12-9, face the thankless task of taking on Class 4A Sectional 14 host and pre-tourney favorite Bloomington South (18-4) in what's likely to be a 6 p.m. tipoff next Tuesday night, March 2. EC fell to the perennial-tough Panthers 74-48 in last year's title game.

Statewide sectional pairings were posted Sunday night on the ihsaa.org website, with exact game times to follow with the posting of brackets over the next couple of days.

Also next Tuesday night, in the Class 3A Sectional 29 single-game opener at Greensburg, South Dearborn's Knights (9-11) get a chance for revenge against EIAC and county rival Lawrenceburg (11-10) for last Friday's 58-55 overtime win by the Tigers.

Eastern Indiana Athletic Conference champion Connersville (14-7, 7-0), coached by Kerry Brown, is a split decision as the 3A pre-tourney favorite, with host Greensburg (15-3), primed to defend its 2020 championship.

That's where the season ended a year ago, with the IHSAA canceling the entire state tournament just before the regional round due to the outbreak of the COVID-19 pandemic.

A total of 399 teams were drawn Sunday and placed into brackets for the 111th annual IHSAA Boys Basketball State Tournament, presented by the Indiana Pacers and Indiana Fever.

Sectional games are scheduled to begin Tuesday, March 2, and run through Saturday, March 6. The 4-team regional round is slated for Saturday, March 13, with all 3 games played that day

Single-game semistates championship are to follow on Saturday, March 20.

Due to a conflict with the NCAA Men's Basketball Tournament, all of which will be played in the Hoosier State this year, the four class division state championship games that make up the state finals will be played, two weeks later, on Saturday, April 3 at Bankers Life Fieldhouse in Indianapolis.

 

IHSAA BOYS

BASKETBALL

SECTIONALS

March 2-6

(Times TBA)

 

CLASS 4A Sectional 14

At Bloomington South

TUESDAY, MARCH 2

G1: Bloomington South vs. EAST CENTRAL

G2: Bloomington North vs. Columbus North

FRIDAY, MARCH 5

G3: Martinsville vs. Winner Game 1

G4: Columbus East vs. Winner Game 2

SATURDAY, MARCH 6

Championship

 

CLASS 3A Sectional 29

At Greensburg

TUESDAY, MARCH 2

G1: SOUTH DEARBORN vs. LAWRENCEBURG

WEDNESDAY, MARCH 3

G2: Franklin County vs. Batesville

G3: Greensburg vs. Rushville

FRIDAY, MARCH 5

G4: Connersville vs. Winner Game 1

G5: Winner Game 2 vs. Winner Game 3

SATURDAY, MARCH 6

Championship

 

CLASS 2A Sectional 44

At Milan

TUESDAY, MARCH 2

G1: South Ripley vs. North Decatur

FRIDAY, MARCH 5

G2: Milan vs. Triton Central

G3: South Decatur vs. Winner Game 1

SATURDAY, MARCH 6

Championship

 

CLASS 2A Sectional 45

At Southwestern (Hanover)

TUESDAY, MARCH 2

G1: Southwestern (Hanover) vs. Switzerland Co.

G2: Austin vs. Providence

FRIDAY, MARCH 5

G3: Henryville vs. Winner Game 1

G4: Clarksville vs. Winner Game 2

SATURDAY, MARCH 6

Championship

 

CLASS A Sectional 60

At Southwestern (Shelby)

TUESDAY, MARCH 2

G1: Oldenburg Academy vs. Morristown

WEDNESDAY, MARCH 3

G2: Waldron vs. RISING SUN

G3: Hauser vs. Southwestern (Shelby)

FRIDAY, MARCH 5

G4: Jac-Cen-Del vs. Winner Game 1

G5: Winner Game 2 vs. Winner of Game 3

SATURDAY, MARCH 6

Championship